Biedrības “Žaņa Lipkes memoriāls” dibinātājiem – uzņēmējam Mārim Gailim, Starptautiskā kino foruma “Arsenāls” goda direktoram Augustam Sukutam un Žaņa Lipkes vedeklai Ārijai Lipkei - iecere izveidot memoriālu radās 2000. gadā, pēc piemiņas plāksnes atklāšanas pie mājas Ķīpsalā, Mazā Balasta ielā 8. Šo cilvēku un viņu domubiedru kopīgais mērķis ir pievērst kā vietējās, tā arī starptautiskās sabiedrības uzmanību Žaņa Lipkes vēsturiskajam fenomenam un piesaistīt finansiālos līdzekļus laikmetīga memoriāla izveidošanai Rīgā.

2000. gada Lieldienās atklājot piemiņas plāksni pie Žaņa Lipkes mājas, Valsts ex-prezidente Vaira Vīķe – Freiberga sacīja:
“Otrajā pasaules karā nacistu okupācijas laikā visai ebreju tautai, tāpat arī čigāniem un daudziem citiem, tika atņemta viņu patiesā vērtība kā cilvēkiem. Tajā laikā Žanis Lipke vadījās pēc citas likumības, viņš vadījās pēc tā likuma, kas saka mīlēt sev tuvāku kā sevi pašu. [..]Būtu ļoti jauki, ka kādu dienu šī vēsturiskā vieta varētu kļūt par piemiņas vietu nākamajām paaudzēm, ar kuriem varam lepoties, un lai mūsu bērni paaudžu paaudzēs un tāpat arī viesi varētu redzēt, ka šeit ir palikušas liecības par kādu unikālu cilvēku, par kādu unikālu notikumu.”